برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

از خط ۷ متروی تهران چه می دانید ؟

خط ۷ یک خط درون‌شهری به طول ۲۷ کیلومتر با ۲۲ ایستگاه است.

این خط که عمیق‌ترین خط متروی تهران است از شهرک امیرالمؤمنین (قصر فیروزه) و در کنار ورزشگاه تختی تهران در جنوب شرقی تهران آغاز شده و پس از طی مسیر شرقی- غربی و تقاطع با خط یک در ایستگاه متروی میدان محمدیه، از ایستگاه بریانک به سمت شمال متمایل می‌شود و در ایستگاه متروی شهید نواب صفوی با خط دو، در ایستگاه متروی توحید با خط چهار و در ایستگاه متروی دانشگاه تربیت مدرس با خط در دست ساخت ۶ تقاطع خواهد داشت و سپس در امتدادبزرگراه چمران ادامه پیدا می‌کند و پس از عبور از کنار برج میلاد، وارد میدان صنعت در شهرک غرب گردیده و در انتها به میدان کتاب (نام‌های قدیمی: میدان فرحزادی، میدان بوستان) در سعادت آباد می‌رسد .
خط ۷ متروی تهران با ۲۲ ایستگاه، ۲۲ هواکش میان تونلی، ۲۷ کیلومتر تونل، ۱ پارکینگ شبانه قطار و ۱ پایانه به عنوان عمیق ‌ترین خط متروی تهران نامیده می شود .

 

 

روش های اجرایی تونلی

روش اجرای تونل در این پروژه بصورت مکانیزه توسط ماشین حفاری تونل (TBM) و حد فاصل ایستگاه (A۷) تا (B۷) بصورت روش سنتی (NATM) انجام می گیرد. همچنین روش ساخت بیشتر ایستگاه های این خط به روش تونلی شمع و ریب و تنها در ایستگاه (B۷) روش اجرا بصورت ترانشه باز می باشد. همچنین دو ایستگاه (D۷) و (U۷) بصورت تلفیق نیمی به روش ترانشه باز و نیمی به روش تونلی شمع و ریب در حال ساخت می باشند.

 

 

 

 

محل اجرای پروژه

تهران

اهداف پروژه

– ارتباط ترافیکی شمال غرب تهران به جنوب شرق

– جابجایی ۴۵۰۰۰ نفر مسافر در هر ساعت

ویژه گی های پروژه

– عميق ترين خط مترو نسبت به خطوط ديگر

– بيشترين تعداد ايستگاههاي تبادلي و تقاطعي

– طولاني ترين خط از لحاظ اجرا به صورت زير زميني

– اولين خط مترو كه در احداث آن از دو دستگاه حفاري تمام مكانيزه TBM-EPB استفاده مي شود.

– استفاده از دستگاه هيدروفرزBC 30 براي اولين بار در احداث ايستگاه هاي مترو